Մի քիչ թափթափված, բայց այգում աշնան շունչն էր զգացվում: Հանգստություն էր զգացվում, լիովին հնարավոր էր մնալ և խաղաղություն զգալ, բայց առօրյայի հոգնեցուցիչ հոգսերը թույլ չտվեցին երկար զմայլվել...
четверг, 30 октября 2014 г.
Բուսաբանական այգու աշունը
понедельник, 27 октября 2014 г.
воскресенье, 26 октября 2014 г.
Թալինյան պատում
Միշտ էլ լավ է ճամփորդելը: Լիքը նոր բաներ ես սովորում, տեսնում և հետո ուրիշների հետ խոսելիս զգում ես, որ դու ավելին գիտես: Մի քիչ էլ հպարտանալու տեղ է տալիս:
Թալինում երկրորդ անգամ էի: Ճիշտ է, առաջին անգամվա տպավորություններս այլ էին, բայց այս անգամ էլ յուրօրինակ ճամփորդություն էր սպասվում:
Թալինի բերդը: Դժվար է պատկերացնել, որ բերդ կարող ես գտնել ոչ թե ժայռերի վրա, այլ հարթ տարածությունում: Թալինի բերդը, որն այլ կերպ կոչվում է Քաղենյաց ամրոց, այդպիսին է, կառուցված է հարթ տարածքում, բայց պետք է ասեմ, որ բավականին լավ պահպանված բերդ է: Չնայած քարերից երևում էր, որ մի մասը վերանորոգած է: Ամեն դեպքում, էլի գովելի քայլ է: Պարզ երևում էր բերդի հաստաբուն պարիսպը, միջնաբերդը, միջնաբերդի պարիսպները: Իմ տեսած բերդերից սա ամենալավ պահպանվածն էր:
воскресенье, 12 октября 2014 г.
Մայրավանքը մեզ էր սպասում...
Այն յուօրինակ ճամփորդություններից մեկն է, որին մասնակցել եմ: Անչափ հետաքրքիր էր ճանապարհը՝ ընթացանք Հրազադն գետի հունին հակառակ: Իսկ մի շարք մարդկանց հետ, առաջին անգամ էի ճամփորդում և ճամփորդությունը նրանց նորովի ճանաչելու միջոց էր:
Ինչպես սիրելի տիարն էր ասում, Երևանից ընդամենը 40 կմ հեռավորության վրա մի ուրիշ աշխարհ է: Միանշանակ այդպես է, հրաշալի էր Բջնիի կիրճը, գետի գեղեցկությունը, լեռները, սարերը, հրաշք էր բնությունը, հրաշք, որ աղճատվել էր մարդու ձեռքով: Անընդհատ, ամեն տեղ երևում էր մարդու միջամտության հետքը, մարդկային ձեռքի արարքը բնության մեջ, կեղտոտված և աղճատված էր բնությունը՝ հեռացված իր բնական վիճակից:
четверг, 9 октября 2014 г.
Բանահավաքչական պլեներ
Անցկացման ժամանակը՝ հոկտեմբերի 23:
Մասնակիցներ՝ Հիմնական դպրոցի 4-5-րդ դասարանի սովորողներ:
Նպատակը՝ հայրենագիտական արշավ կազմակերպել, ուսումնասիրել և հետազոտել տեղանքը, ժողովրդի սովորույթները, կատարել բանահավքչական աշխատանք:
Երթուղին՝ Երևան- Թալինի բերդ/Քաղենիի ամրոց/-Սուրբ Կաթողիկե եկեղեցի- Սուրբ Աստվածածին եկեղեցի-Արուճի քարավանատուն- Արուճի եկեղեցի-Ագարակի բրոնզեդարյան քաղաքատեղի-Երևան:
Подписаться на:
Сообщения (Atom)